5 Çocuk oyunu ve aktivitesi

Merhaba arkadaşlar şimdi size 5 tane birbirinden güzel ve eğlenceli kelime ve cümle becerimizi güçlendirecek çocuk oyunu anlatacağız. Bunları şöyle sıralayalım; “Tombala Oyunu”, “Harf Salatası”, “Patlıcan Dolması”, “Kelime Bulma” ve “Bozanı Bul”aktiviteleri. Adını yazdığımız oyunlar çok popüler olmasa da Türkçe konuşma yazma ve kelime dağarcığımızı zenginleştirmesi açısından çok ama çok büyük öneme sahiplerdir. Ayrıca birçok öğretmen, öğrencilerinin Türkçeyi daha zengin kullanabilmeleri için bu çocuk aktivitelerini uygular.

Tombala Oyunu

Fişler bir torbaya doldurulur. Her oyuncuya bir kart verilir. Kartların üzerine kelimeler yerleştirilir. Öğretmen, torbadan bir fiş çıkarır ve okur. Hangi oyuncunun kartında bu okunan kelime varsa o kelime kağıtla kapatılır. Kartını ilk kapatan tombala yapar ve oyunu kazanır.

Harf Salatası – Çocuk aktiviteleri – Çocuk oyunları

Harf Salatası

Öğretmen tahtaya 10 ya da 15 tane kelimeyi, harflerinin yerlerini değiştirerek yazar. Oyuncular bu harflerin oluşturduğu kelimeleri bulup defterlerine yazarlar.

Patlıcan Dolması

Sınıfta birkaç küme oluşturulur. Öğretmen tahtaya, harfleri yukarıdan aşağıya gelecek şekilde bir kelime yazar. Bu kelimenin her harfinin karşısına da bir harf yazar. Her küme baş harfi ile son harfi arasını doldurarak anlamlı kelimeler bulmaya çalışır. Belli bir süre sonra kağıtlar toplanarak aynı kelimeler çizilir ve farklı kelimelere birer puan verilerek değerlendirme yapılır.

Kelime Bulma

Öğretmen bir harf söyler. Öğrenciler birkaç dakika içinde o harfle başlayan veya o harfin de içinde olduğu sınıfta ki eşyaları araştırır ve bulurlar.

Bozanı Bul

Tahtaya bir kelime gurubu yazılır. Arasına ilgisi olmayan bazı kelimeler yazılır. O guruba uymayan kelimeleri kağıda öğrenciler not ederler. Belli bir süre sonra kelimelerin saptandığı kelime listeleri değerlendirilir. Değerlendirme yapılırken her doğru ve yanlış kelime değerlendirilir.

Bu oyunumuz ve aktivitemiz de burada bitti, daha fazla çocuk oyunu için lütfen BURAYA TIKLA

Bu çocuk şarkısını sizin için seçtik:

https://www.youtube.com/watch?v=jUpXE4GowYg


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *