Ağustos Böceği ile Karınca Masalı | Dünya Klasikleri

Ağustos Böceği ile Karınca masalını duymayanınız yoktur sanırım. Çalışkanlığı ve tutumluluğu ile tanırız karıncayı. Ağustos böceğini ise tembelliği ve eğlenceye olan düşkünlüğüyle. Çocuk masalları içerisinde en çok bilinenlerden biridir bu masal. Karıncanın ağustos böceğine tembellik ve çalışma arasındaki farkı öğrettiği bu harika masalı hadi gelin hep birlikte okuyalım.

Ağustos Böceği ile Karınca

Ağustos Böceği ile Karınca
Ağustos Böceği ile Karınca

Ağustos böceği bütün yaz, saz çalıp şarkı söylemiş. Yiyecek bolmuş nasıl olsa. Neşesine ve keyfine de diyecek yokmuş doğrusu. Arada bir karıncayı görünce, şöyle dermiş; “Bu kadar çok çalışma, biraz da eğlencene bak!” Karınca da ona kış mevsimi için yiyecek biriktirmesini söylermiş. Ama ağustos böceği karıncayı dinlemez, güler geçermiş.

Sonunda, karıncanın haber verdiği kış, gelmiş çatmış. Kar fırtınaları nedeniyle göz gözü görmez olmuş. Bütün topraklar karla örtülmüş. Günlerce dışarı çıkamayan ağustos böceği ve aile fertleri, açlığa daha fazla dayanamayıp karıncadan yiyecek istemeye karar vermişler.

Ağustos böceği açlıktan iki büklüm bir şekilde karıncanın kapısını çalmış. Kapıyı açan karınca; “Ne var, ne istiyorsun?” diyerek çıkışmış. “Çoluk çocuk evde açız.” demiş ağustos böceği. “Allah rızası için bize biraz yiyecek ver.”

Karınca daha da sertleşmiş. Üstelik çok da acımasızmış. “Bütün yaz saz çalıp şarkı söylerken, bugünlerde aç kalacağını düşünmeliydin. Haydi şimdi başka kapıya!” demiş ve kapıyı hızla kapatmış.

Bu masalımız da burada bitti, daha fazla masal için lütfen BURAYA TIKLA

Bu çocuk şarkısını sizin için seçtik umarız beğenirsiniz: 

https://www.youtube.com/watch?v=p42P04y5b3M


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *