Anne sütü saklama ve anne sütü nasıl artar? www.cocukgezegeni.com

Anne Sütü Saklama | Anne Sütü Nasıl Artar?

Dünyanın lider bebek ve çocuk yaşamı uzmanı, sağlık ve iyi yaşam sitesi olarak kurulduğu günden bugüne hep en iyiyi destekleyen ve insan sağlığını ön planda tutan cocukgezegeni.com, anne sütünün bebekler için en iyi gıda olduğunu kabul ediyor ve bu konuda birçok çalışma, araştırma ve bilgilendirme kampanyasına dünya çapında katkı sağlıyor. “Bebeklerin Beslenmesi” adlı bu makalenin annelerin anne sütü konusunda başucu kılavuzu olacağını umarak hazırladık. İlk aylar boyunca anne sütü her zaman en doğal besin olacaktır ve imkanı olan her anne çocuğunu emzirmelidir.

Anne Sütü Saklama

Anne Sütü Saklama
Anne Sütü Saklama

Anne sütü saklama şekilleri birden fazla yapılabilir. Bazı anneler sağdıkları sütü oda sıcaklığında saklar, bazıları buzdolabının üst tarafında, bazıları da derin dondurucuda saklama gereği duyarlar. Anne sütünü her anne amacı doğrultusunda ve imkanları çerçevesinde saklayıp kullandığı için bunların birbirinden farklı saklama koşulları ve süreleri vardır.

 1. Anne sütü saklama şekli ve süresi: Oda sıcaklığında: 19-26C derecede 3 Saat.
 2. Anne sütü saklama şekli ve süresi: Buzdolabı 4C derecede 3 gün saklanabilir.
 3. Anne sütü saklama şekli ve süresi: Derin dondurucuda -18C 3 Ay saklanabilir.
 4. Buz aküleri olan termosların içinde 1 gün saklanabilir.

Not: Anne sütü ne kadar uzun süre saklanırsa C vitamini kaybı o kadar çok olur. Aynı zamanda bebeğiniz yeni doğduğunda sağmış olduğunuz süt, ileriki aylarda ihtiyaç duyduğu besinleri karşılamakta yetersiz kalacaktır.

Anne Sütü Nasıl Artar?

Sizlere vereceğimiz 4 ipucu ile kilo verirken aynı zamanda da sütünüzün artmasını sağlayabilirsiniz.

 • Toplumda şekerli yiyeceklerin ve içeceklerin anne sütünü artırdığı ile ilgili yanlış bir inanış vardır. Bu tür yiyecekler sütü arttırmaz. O nedenle hazır meyve suları, şeker eklenerek yapılmış kompostolar, helvalar ve tatlılardan uzak durun, en azından yediğiniz miktara özen gösterin.
 • Sütü artıran en önemli madde sudur. Ne kadar çok su içerseniz o kadar çok sütünüz olur. Özellikle her yemekte 2 bardak su için. Yediğiniz her meyveden sonra su için. Ortalama 10-12 bardak su içmeye özen gösterin.
 • Su oranı yüksek oian sebzeler ve meyveler çok süt yapar. Her yemeğinizin yanında bolca yeşil salata yiyin. O nedenle salatayı baş tacı yapın. Ancak içine yağ, mayonez ve salata sosu koymayın. Nar ekşisi, limon, sirke ve 1 tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde yağ ekleyebilirsiniz. Su oranı yüksek olan ıspanak, pazı, kara lahana, yeşil fasulye gibi sebze yemeklerine sofranızda daha çokyer açın. Bu sebzeleri pişirirken kıymalı veya yumurtalı olarak hazırlamak besin kalitesini yükseltir. Ama eğer kıymalı yemek sevmiyorsanız yanında ayrıca köfte olarak hazırlayabilirsiniz.
 • Emzirme dönemi kilo vermek için bulunmaz bir fırsattır aslında. Çünkü insan vücudu süt yapmak için enerji harcar. Harcanan bu enerji özellikle ilk 2 ayda çok fazladır. Neredeyse günde 2 saatlik spor yapmaya bedeldir. O nedenle doğru yiyecek tercihi yapmayı bilirseniz biraz da hareketinizi artırırsanız haftada 1-1,5 kilo kaybedebilirsiniz.

0-6 Ay Bebekler Nasıl Beslenmeli Neler Yemeli

Yeni doğan bebekler anne sütünün önemli olduğu bu dönemde verilmesi gerekenler çok fazla sayıda değildir aslında 🙂 Uzmanlar mümkünse sade anne sütü eğer yeterli değilse takviye olarak formül mamayı öneriyor. Anne sütü ile beslenemeyen bebekler anne sütü artı formül mama yani formül süt verilebilir. 0-6 ayda anne sütü bebek için gerekli tüm besinleri içerir ve tek başına yeterlidir.

Annemin sütünde ihtiyacım olan tüm besin öğeleri varmış.

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Anne sütü nasıl saklanır_ www.cocukgezegeni.com
Anne sütü nasıl saklanır_ www.cocukgezegeni.com

Anne sütü çok kolay bozulan bir süt değildir. Anne sütü saklamanın birçok yolu ve yöntemi vardır. En çok kullanılanı anne sütü saklama poşetleridir. Diğer bir süt saklama yöntemi ise cam şişe ile şişelemedir. Bir diğer yöntem ve araç ise sert plastikten yapılmış plastik süt saklama kaplarıdır. Ama kesinlikle kendinize veya evdeki başka bir amaç veya kişi için kullandığınız bir kap veya şişede saklamayın.  Aksi taktirde süte ve dolayısıyla bebeğinize zarar verebilirsiniz.

Bunların dışında sütü sağdığınız zaman sütü koyduğunuz kabın üzerine muhakkak sütü sağdığınız tarihi, saati ve sağdığınız miktarı ml olarak etiket yazın. Etiketleme en eski olan sütü ısıtıp bebeğinize verebilmeniz için takibi kolaylaştıran bir yöntemdir. Süt kabının içindeki miktarı yazmamızdaki etken de, bazen anneler az süt içirmek istediklerinde üzerindeki miktarları okuyarak bunu rahatlıkla başarabilirler. Gün gelir 60ml verirler gün gelir 120 ml. Anne sütünü saklama kaplarına koymadan önce ellerinizi steril olmasına dikkat edin. Anne sütünü poşet ya da şişeledikten sonra etiketlemeyi yapıp saklama bölgesine koyabilirsiniz.

Donmuş Olan Anne Sütünü Nasıl Çözülür?

Donmuş Olan Anne Sütünü Nasıl Çözülür?
Donmuş Olan Anne Sütünü Nasıl Çözülür?

Donmuş anne sütünü dolaptan çıkardıktan sonra çözme işlemi çok basit ama dikkat gerektiren bir işlemdir. Donmuş anne sütünü dolaptan çıkarıp eritmek veya çözmek istediğinizde asla ama asla direk sıcak suyun içine koymayın, veya direk sıcak bir ortama maruz bırakmayın. Eğer donmuş anne sütünü çözmek için direk sıcak suya koyarsanız, sütünüzün içindeki çok değerli bileşenlerin, maddelerin yok olmasına sebep olursunuz. Böylece sütünüz bebek için besleyiciliğini azaltır. Bu sebeple donmuş anne sütünü soğuk suda veya oda sıcaklığında çözülmesini sağlayın. Çözülen sütün kokusu biraz farklı kokabilir. İlk sağdığınızdaki süt kokusunu almayabilirsiniz bu sizi korkutmasın. Donmuş anne sütü çözülünce biraz faklı kokar. Süt bozuldu diye panik yapmayın hafif farklı bir koku gelebilir.

0-2 Aylık Yeni Doğan Bebeklerin Beslenme Uyarıları

0-2 Aylık Yeni Doğan Bebeklerin Beslenme Uyarıları
0-2 Aylık Yeni Doğan Bebeklerin Beslenme Uyarıları

Yeni doğan bebeklerin beslenme önerisi olarak şuna dikkat etmeleri gereklidir. İçerdiği demirin yeterince emilememesi, mikroplanma riskinin fazla olması, alerjilere ve gizli bağırsak kanamalarına neden olabilmesinden dolayı bebeklere 1 yaşından önce inek sütü verilmemelidir.

Anne Sütü Sağma Yöntemleri

Anne Sütü Sağma Yöntemleri
Anne Sütü Sağma Yöntemleri

Anne sütü sağma  işlemi bir çok şekilde yapılır. Hastanelerde elektrikli bir cihazla çok hızlı ve yoğun şekilde sütünüzü sağabilmenizin yanında evinizde manüel ve otomatik şekilde sütünüzü sağabilirsiniz. Bazıları hastanelerden kiraladıkları süt sağma makineleriyle evlerinde hızlı ve kolay bir şekilde sütlerini sağabilirsiniz. Bu yöntem ekonomik olmadığı için pek tercih edilmiyor. Evinizde kullanabileceğiniz manüel ve otomatik sistem olarak 2 farklı yöntem önerebiliriz. Ekonomik olsun ve fazla sağılacak sütüm yok diyorsanız manüel süt sağma aletini tavsiye ederiz. Eğer süt sağmak için fazla vaktim yok hızlı olsun ve kolay süt gelsin yorulmayayım parası önemli değil derseniz otomatik süt sağma cihazlarını tavsiye ediyoruz.

Anne Sütü Arttırıcı Etkenler

Anne Sütü Arttırıcı Etkenler
Anne Sütü Arttırıcı Etkenler

Anne; psikolojik olarak bebeği emzirmeye hazır olmalıdır. Bebek her istediğinde emzirilmelidir. Bebeğin sağlıklı gelişmesi, büyümesi ve hastalıklardan korunması için en iyi gıda anne sütüdür. Anne bebeğini emzirdikçe sütü gün geçtikçe daha da çoğalır. İlk doğumdan sonra bebek emzirilince sarı renkli süt gelir. Çok az olması ve sarı renkli olması normaldir. Yeni doğan bebekler bir çay kaşığı kadar anne sütüyle doyarlar. Anne emzirdikçe göğüslerine süt dolar ve anne göğüslerinde sıcaklık hisseder. Böylece sütünün artması başlar. Anne ne kadar bebeğini emzirirse o kadar sütü artar. 

Anne Sütü Arttıran Yiyecek ve İçecekler

Anne Sütü Arttıran Yiyecek ve İçecekler
Anne Sütü Arttıran Yiyecek ve İçecekler

Anne sütünü arttıran bir tarifi sizinle hemen aşağıda yazıyoruz. Tarifi yapıp anne sütünü artıran bir yemeğe dönüştürebilirsiniz. Birçok kadının en güzel rüyasıdır bir çocuk sahibi olabilmek. Ancak hamilelik ve süt verme dönemi bazen kilo alma açısından bir karabasana dönüşebilir, ilk hamile kalındığında çevreden, “Sen iki canlısın iki kişilik ye” gibi telkinler, doğumdan sonra süt artırma kaygısına dönüşür ve süt artsın diye yüksek kalorili tatlılar yenilerek çok fazla kilo alımı ortaya çıkabilir. Aslında sütünüzü arttıran yiyecek ve içecekler tüketerek aynı zamanda zayıflamak mümkün. İşte size sütünüzü artıracak ve bebeğinizin gazını alacak bir tarif.

 • 1 yemek kaşığı rezene
 • 1 yemek kaşığı ıhlamur
 • 1 yemek kaşığı papatya
 • 1 tatlı kaşığı tane kimyon
 • 1 tatlı kaşığı anason

Porselen bir demliğe bu ölçülerde bitkileri koyun ve üzerine 2 fincan kaynar su ekleyin. Demliğinizin üzerini bir havlu ile kapatın. Yemeklerden hemen sonra bu çayı içtiğinizde bebeğinizin gazı daha az olur. Sizin de sütünüz daha bol olur.

Anne Sütü Ne Kadar Saklanır?

Anne Sütü Ne Kadar Saklanır?
Anne Sütü Ne Kadar Saklanır?

Anne sütü ne kadar saklanır sorusuna çok farklı süreler verebilmemiz mümkün. Anne sütü 3 saatten 3 aya hatta 12 aya kadar muhafaza edilebilir. Sağlık bakanlığı oda sıcaklığı olan 16C – 26C derecelerde 3 saat saklanabildiğini açıklıyor. Bazı kişi ve kuruluşlar bu sürenin 9 saate kadar çıkabildiğini söyler. Anne sütünü 3 gün saklamak isterseniz de bunun için buzdolabına ihtiyacınız var. Anne sütünü sağdıktan sonra dolap içi 4C derece sıcaklıkta 3 güne kadar saklayabilirsiniz. Sütünüzü 3 ay saklamak isterseniz bunun için derin donduru kullanmalısınız. Dondurucunun -18C derecelik bölümünde anne sütünüzü dondurarak 3 ay kadar bir süreyle saklayabilirsiniz. Bazı kişi ve kuruluşlar burada 6 aya kadar da saklamak mümkün der.

Anne Sütü Saklama Koşulları ve Oda Sıcaklığı

Anne sütü saklama, anne sütü nasıl artar? Anne sütü nasıl saklanır? www.cocukgezegeni.com
Anne sütü saklama, anne sütü nasıl artar? Anne sütü nasıl saklanır?

Anne sütünü saklama koşulları içerisinde en çok merak edilen bir soru da hangi oda sıcaklığında ne kadar zaman kalabilir? Bunun cevabını sağlık bakanlığının açıklamış olduğu değer ve zamanlarla verelim. Eğer sütü saklayacağınız oda ısısı 19-26C derece arası sıcaklıktaysa böyle bir ortamda 3 saat saklayabilirsiniz.  Sıcaklık düştükçe saklama süresi ona göre uzar. Mesela anne sütünü buzdolabındaki 4C derecelik ısıda 3 gün saklayabilirsiniz. Eğer anne sütünü daha uzun süre saklamak isterseniz dondurucuda saklayın. Evinizdeki buzdolabının derin dondurucuları veya harici bir dondurucunuz varsa orada anne sütünü -18 derecede 3 ay kadar uzun süre saklayabilirsiniz. Ama dondurucunun -18C derecede olduğuna emin olun.

Bebeklere Anne Sütü Neden Önemli?

Bebeklere Anne Sütü Neden Önemli?
Bebeklere Anne Sütü Neden Önemli?

Bebekler için en iyisi anne sütüdür. Emzirme hazırlığı ve devamlılığı için annenin iyi beslenmesi önemlidir. Kısmi olarak biberonla beslenmeye geçilmesi emzirmeyi olumsuz etkileyebilir. Emzirme bir kez kesintiye uğradığı zaman, geri dönüşü zordur. Bebek beslenmesinde profesyonel öneriler dikkate alınmalıdır. Bebeğin sağlıklı gelişmesi, büyümesi ve hastalıklardan korunması için en iyi gıda anne sütüdür. Bebeğe anne sütü veriliyorsa anne sütünün gelmesi beklenmeden ve bebeğin doğduğu ilk yarım saat içinde bebek mutlaka emzirilmelidir. Bebeğe kesinlikle şekerli su verilmemelidir.

Anne Sütü İçmeyen Yeni Doğan Bebeklerde Formül Mama

Anne Sütü İçmeyen Yeni Doğan Bebeklerde Formül Mama
Anne Sütü İçmeyen Yeni Doğan Bebeklerde Formül Mama

Doğum sonrasında anne sütüyle beslenemeyen bebeklerin özel beslenmesi amacıyla bebek formülleri geliştirilmektedir. Bebek formülleri önerildiği şekilde hazırlanmalı ve kullanılmalıdır. Bebek formüllerinin gereksiz veya uygunsuz kullanımı sağlık açısından tehlikeli olabilir. Bebek beslenme metodu seçilirken sosyal ve finansal etkiler dikkate alınmalıdır.

Anne Sütü İçmeyen Bebekler İçin Öneriler

Anne sütü ile beslenilemediğinde bebek formülü sadece anne sütü ile beslemenin mümkün olmadığı durumlarda ve etkili sağlık çalışanının önerisi üzere kullanılması gereken bir üründür. Her öğünde 90-120 ml. olmak üzere 3-4 saatte bir formül sütü verilmelidir. Bebek formülü, kutunun üzerinde belirtildiği şekilde hazırlanmalıdır.

Anne Sütü Önemli

Anne Sütü Önemli
Anne Sütü Önemli

Bebeklerin normal büyüme ve gelişmelerini sağlayan en uygun besin anne sütüdür, içeriği sabit olmayıp çocuğun yaşına, fizyolojik durumuna uygun bir değişim gösterir. Dolayısıyla her annenin sütü, kendi bebeği için en ideal olanıdır. Bu özelliklerinden dolayı da hiçbir mama anne sütünün yerini tutamaz. Anne sütü verilmesinde herhangi bir engel yoksa ilk 6 ay sadece anne sütü verilmelidir. Anne sütü ilk 6 ay tek başına yeterli bir besindir ve diğer gerekli besinleri de alması şartıyla 1-2 yıl devam ettirilebilir.

Anne Sütü Diğer Sütlerden Neden Daha Faydalı

Anne Sütü Diğer Sütlerden Neden Daha Faydalı
Anne Sütü Diğer Sütlerden Neden Daha Faydalı
 • Anne sütü bebeklerin normal büyümesi ve gelişimini sağlayacak en ideal yapıdır.
 • Anne sütü temizdir ve bebek için en uygun sıcaklıktadır.
 • Anne sütünün sindirimi daha kolaydır. Çok zengin gıda içeriğine rağmen, bebeklerin hassas sindirim sistemlerine uygunluk gösterir.
 • Anne sütü hastalıklardan koruyucudur. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal, alerjik hastalıklar, solunum yolu hastalıkları daha az görülür.
 • Anne sütü bağışıklık ile ilgili maddeler içerir ve bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimini kolaylaştırır.
 • Şeker hastalığı, astım, obezite, koroner kalp hastalıkları gibi kronik hastalıkların oluşma riskini azalttığı görülmüştür.
 • Anne sütü ile beslenme, bebeğin ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimine yardımcı olur.
 • Emzirme bebeğin diş ve çene sağlığı için yararlıdır.
 • Anne sütü ekonomiktir.
 • Anne sütü bebek için doğal bir sakinleştiricidir.
 • Doktorunuz önermedikçe ilk 6 ay içerisinde bebeklere anne sütü dışında su dahil hiçbir ek gıda verilmesine gerek yoktur.
 • Anne sütü tüm organ ve sistemlerin büyümesini düzenleyen büyüme faktörü içerir.
 • Emme işlemi çocuğun psiko-sosyal gelişimine katkıda bulunur, anne ile bebek arasındaki olumlu ruhsal iletişime ve bebeğin duygusal gereksinimlerinin karşılanmasına yardımcı olur.

Donmuş anne sütü nasıl çözülür okumak ve öğrenmek için BURAYA TIKLA

6 – 9 Aylık Arası Bebek Beslenme Tablosu | Ne Yemeli İçmeli