Bidondan Akmayan Su Deneyi | Çocuklar İçin Deneyler

Merhaba sevgili çocuk gezegeni takipçisi. Bu sefer seninle çok ilginç ve kolay bir su deneyine imza atacağız. Yapacağımız deneyin adı şişeden akmayan su deneyi. Bu basit deneyle hava basıncını ve suyun kuvvetini görmüş olacağız. Su ve hava deneyleri sevenler için çok eğlenceli ve evde okulda yapılabilecek bir deney. Hadi bu kolay ve eğlenceli deneyimize bir an önce başlayalım bakalım.

Deney İçin Gerekli Malzemeler:

  • Plastik kap
  • 3 litre kadar su
  • Plastik şişe

  1. Plastik kabı yaklaşık yarısı dolu olacak şekilde su ile doldurun
Çocuklar için kolay ve basit deneyler

Üzerimizdeki hava kalınlığı yaklaşık 100 kilometre kadardır.

2. Şişeyi suyla doldurun

Çocuklar için evde yapılabilecek kolay deneyler

Hava ne kadar hafif görünüyor olsa da 100 kilometre kalınlığındaki havayı itmek çok kolay değildir. Deneyimizde de göreceğimiz gibi su kabının içine baloncuklarla giren üst kısmındaki hava, ona destek vermedikçe, şişenin içindeki su bunu başaramaz.

3. Resimde gösterildiği gibi plastik şişeyi baş aşağı çevirin, boynu su dolu plastik kabın içine gelecek şekilde daldırın. Suyun şişeden akmadığını farkedeceksiniz.

Çocuk ve okul öncesi evde yapılabilecek deneyler – cocukgezegeni.com

Şişeden Akmayan Su Deneyi Açıklaması

Şimdi yaptığımız deneyi iyi anlayabilmemiz için su şişesindeki suyu iyi inceleyelim. Kaptaki su iki kuvvete maruz kalmaktadır; hava basıncının gücü ve suyun sahip olduğu ağırlık. Su dolu kabın içerisindeki hava basıncı ile, su kabının dışarısındaki hava basıncının altına düşene kadar su dolu şişenin içinden bir miktar su aktığı görülür. Sonraki aşamada su kabının dışındaki basıncın kuvveti su dolu kabın içindeki suyun akmasına engel olur.

Bu Deneyi Gerçek Hayatta Kullanım Alanları

Gerçek hayattan bir örnek verecek olursak, ülkemizdeki arıcılar kış mevsiminde, arı kovanlarındaki arılara şeker şurubu verirken bu tekniği kullanmaktadırlar.