Çanak Oyunu Oyna | Eğitici çocuk oyunları

Eğitici çocuk oyunları arasında Çanak Oyunu en sevilenler arasındadır ve gerçekten de eğlenceli bir oyundur. Eğitici aktivite isteyen herkes için bu oyun iyi bir seçenek.

Çocuklara öykünün iskeleti verilir. Konu ve karakter tipleri verilerek, bu konu ve karakterlere uygun bir öykü yazmaları istenir.

Bu eylem için en az iki çanak gereklidir. Birine konu başlıkları, diğerine ise karakterler konur. Çanaklardan rastgele konu ve karakterler çekilir. Hatta “yer”, “sorun”, “kişilik özellikleri” gibi ek çanaklar da kullanılarak öykü iskeleti daha belirginleştirilebilir. Ayrıca “karakterler” bölümünden birden fazla isim çekilerek kadro zenginleştirilebilir. Mesela çanaktan aşağıdaki örneklerden çekildiklerini düşünelim;

Karakterimiz: Öğretmen

Yer: Göl kenarı

Kişilik özelliği: Yorgun

Sorun: Yangın

Konu başlığı: Bir görevi yapmak için verilen mücadele.

Çanak Oyunu mantığı

Bu durumda çocuklar, göl kenarında bir görevi yapmak için mücadele eden, fakat çıkan bir yangın tarafından engellenen, yorgun bir öğretmenin hikayesini yazacaktır. “Çanak Oyunu” hiç fena sayılmaz değil mi? 🙂 Fakat, bazen uygun karakter ve konular birbirini bulamayabilir. Bu durumda oyuna devam edilerek, çocukların hayal gücünü zorlaması istenebileceği gibi, yeni çekimler de yapılabilir.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *