Aslan ve Fare Masalı - Fabl

Çocuk Uyku Masalları – Fare ile Aslan Hikayesi | Dinle

Minik fare ormanda gezerken aslanı görmüş. Aslan, bir ağacın altında uyuyormuş. Minik fare önce çok korkmuş. Ama, kralı ilk kez bu kadar yakından gördüğü için gururlanmış. “Nasıl olsa uyuyor!” diyerek yanına iyice yaklaşmış. Heyecandan minik kalbi duracak gibiymiş. Bir taraftan da kendi kendine şöyle söyleniyormuş; “Aman tanrım, şu pençelere bak! Ya şu uzun ve gösterişli tüyler… Ne kadar büyük ve güçlü bir hayvan…”

Minik fare, aslanı daha yakından inceleyebilmek için yavaşça sırtına çıkmış. Çok korkuyormuş ama, merakını da yenemiyormuş.

Aslan ve Fare Uyku Masalı – Dinle

Eeee.. kral olmak kolay mı. Ormanlar kralı aslan da, hiç bir zaman derin uykulara dalmazmış. Çünkü mışıl mışıl uyumak demek, tehlikeler karşısında çaresiz kalmak demekmiş.

Aslan, sırtındaki gıdıklanmayı hemen hissetmiş. Ne olduğunu merak edip göz ucuyla bakınca, minik fareyi görmüş. Ondan zarar görmeyeceğini bildiği için, hareketlerini çaktırmadan gözetlemeye başlamış Aslan, başına doğru yaklaşmakta olan fareyi çevik bir hareketle yakalamış “Söyle bakalım!” demiş, “Sen üzerimde ne yapıyordun?” Fare korkudan tir tir titremeye başlamış.

“Belki günün birinde ben de size yardım ederim”

“Yüce efendim!” demiş, “İnanın kötü niyetim yoktu. Uyurken görünce yanınıza yaklaşmak istedim. Sizi hiç bu kadar yakından görmemiştim. Size olan hayranlığım sebep oldu bütün bunlara. Ne olur beni affedin. Beni bırakırsanız kim bilir belki günün birinde ben de size yardım ederim.

Minik farenin söyledikleri aslanın çok hoşuna gitmiş. Kendi kendine; “Günün birinde yardım edermiş! Ha, haa, haaa…” diyerek kahkahalarla gülmüş.

Aslan, fareyi elinden bırakarak; “Şimdi git bakalım!” demiş, “Bir daha da, senden büyük hayvanlara yaklaşma.”

Minik fare dev aslanı tuzaktan kurtarmış

Bu olayın ardından uzun yıllar geçmiş. Günlerden bir gün, aslan ormanda gezintiye çıkmış. Şanssızlık bu ya, ormanın bir yerinde avcıların kurduğu tuzağa düşmüş. Çok uğraşmış ama, bir türlü ağdan kurtulamamış. Üstelik, avcıların geliş saati de yakınmış. Tam o sırada bizim minik fare çıkmış ortaya. “Sayın kralım!” demiş, “Siz hiç telaşlanmayın. Ben şimdi ağları keserek sizi oradan kurtaracağım.”

En iyi çocuk uyku masalları - Aslan ile Fare hikayesi
En iyi çocuk uyku masalları – Aslan ile Fare hikayesi

Çok kısa bir zamanda ağlan kemiren fare, aslanı bu tuzaktan kurtarmış.

Ormanlar kralı aslan, ağdan kurtulunca fareye teşekkür etmiş. Ayrıca da, küçük gördüğü için fareden özür dilemiş. O günden sonra, ormanda gurur ve kibirle dolaşmamış ve hiç bir hayvanı küçük görmemiş.

En iyi fabl masallarımızdan biri daha bitti. Diğer masallarımız için lütfen BURAYA TIKLA