Çocuk ve Bebekler İçin Evde Yapılabilecek Etkinlikler

Merhaba saygıdeğer ziyaretçimiz, evde aile ile eğlenceli ve eğitici aktiviteleri seviyorsanız ve arıyorsanız aşağıda ve site içinde çok sayıda bulabilirsiniz. Çocukların aileleriyle yaparken çok ama çok eğlenecekleri, eğlenirken harika el, dil becerilerinin yanında zeka gelişimine de destek olacağı birden fazla oyun ve etkinliğe imza attık. Okul çağı ve okul öncesi tüm çocuklarımızın sosyalleşmesi ve zeka gelişimine destekte bulunacağı oyun ve aktiviteler aşağıda hadi eğlenceye başlayalım…

  • Gezintiye Çıkalım – Aile İçi Etkinlik

Evde yapılabilecek kolay ve basit deneyler - Okul öncesi zeka geliştiren aktiviteler
Evde yapılabilecek kolay ve basit deneyler – Okul öncesi zeka geliştiren aktiviteler

Sıcak ve bulutlu bir günde yeşilliklere uzanmaya ne dersiniz? Herkes bulutlarda ne gördüğünü söyleyecek. Belki de birinizin buluttan atı, diğerinizin buluttan köpeği, öbürünüzün buluttan kitabı olacak böylece… Veya uzandığımız yerde gözlerimizi kapayıp, sessizliğin tatlı huzurunu çekebiliriz içimize, bütün hüzünleri nefesimizle dışarı atıp, kendimizi mutlu ve huzurlu hissedebiliriz.

  • Yok Artık Dedirten Sorular!

Sorularla çocuğumuzun hayal gücünü ateşleyebiliriz. Sonunda kim bilir, onun hayatı bizden daha iyi yorumladığını görüp şaşırabiliriz. Sorabileceğiniz sonsuz sayıdaki sorudan bir kaçını biz verelim isterseniz. Ha, unutmadan söyleyelim, çocuğumuzun sorularını da mutlaka alalım. İnsanlar uçabilseydi eğer merdivenlere gerek olur muydu? Ya havadaki trafik sıkışıklığı, yoksa kuşlar bu işe bozulur muydu? Peki ya dünya tersine dönseydi başımız döner miydi? Belki de yataktan düşerdik öyle mi? Güneş hiç batmasaydı, uyuma ya da kalkma zamanını nasıl bilirdik? Evimizde kullandığımız aletlerden, kendi görevleri dışında nasıl yararlanabilirdik?

  • Ne Resmi Çiziyorum?

Bir kağıt üzerine herhangi bir nesne çizmeye başlayalım. Bir arabanın ön tamponu veya arka tekeri, bir evin dış merdivenleri, bir ağacın küçük bir filizi, bir çiçeğin sapı, bir masanın çekmecesi gibi. Henüz başladığımız resmin ne olduğunu çocuğumuza soralım, doğru cevabı alana kadar da çizmeye devam edelim. Ayrıca, resmi onun tamamlamasını veya resimle ilgili bir öykü uydurmasın isteyebiliriz.

  • Fotoğrafik Hafıza Etkinliği – Hafıza Oyunu

Evde yapılabilecek kolay ve basit deneyler - Okul öncesi zeka geliştiren aktiviteler
Evde yapılabilecek kolay ve basit deneyler – Okul öncesi zeka geliştiren aktiviteler

Çocuğumuza, çeşitli kitaplardan resimler gösterip yeteri kadar bakmasını sağlayalım. Sonra da kitabı kapatıp resimle ilgili sorular soralım. ‘Resimde kaç hayvan vardı? Tavşan ne renkteydi? Evin bahçesi var mıydı?” gibi. Resimdeki ev san boyalı olduğu halde, biz beyaz bir ev hakkında sorular sorup onu şaşırtabilir ya da kafasını karıştırabiliriz.

  • Farkı Fark et – Hafıza Etkinliği

Çocuğumuza bizi iyice incelemesini söyleyelim. Sonra da odadan çıkıp görüntümüzde bir şeyler değiştirelim. İçeri girip bizdeki farklılığın ne olduğunu soralım. Şapka, ayakkabı gömlek ve çorap giyinmek, çıkarmak veya ters giyinmek gibi..

  • Hafıza Oyunu – Hangisi Eksik?

Masamızın üstüne kitap, çatal, bardak ve bozuk para gibi çeşitli nesneler koyalım. Çocuğumuzun gözleri kapalı iken, eşyalardan birisini alıp saklayalım. Gözlerini açınca da. eşyalardan hangisinin eksik olduğunu soralım.

  • Anne Baba Gibi Giyinme Etkinliği

Çocuğumuzun, bizim giyindiğimiz elbiseleri giyinmesine ve takındığımız aksesuarlarımızı takınmasına müsade edelim. Babasının ceketini giymek, annesinin çantasını alıp, yüksek topuklu ayakkabılarının üzerine çıkmak onu gururlandıracaktır. Hazır giyinmişken, anne ve baba gibi davranmasını da isteyebiliriz ondan. Evde ve işte nasıl davrandığımızı çok güzel oynayabilir. Bu arada biz de, onun şapkasını başımıza takıp onun gibi davranmaya çalışabiliriz. Aslında bu, hem eğlenceli bir oyun, hem de bir çok konuyu rahatlıkla konuşmamıza imkân tanıyacak bir yakınlaşmadır.

  • Meslek Seçme Etkinliği

Çocuğumuzun bilebileceği meslekleri bir kağıda yazarak yüksek sesle okuyalım. Sonra da ondan, bu meslekleri yapan kişilerin nasıl davrandıklarını canlandırmasını isteyelim. Bir dekora ihtiyaç duyarsa oluşturmasına yardımcı olalım. Bütün bu etkinliklerden sonra, bakalım çocuğumuz hangi mesleği seçmek isteyecek.

Yukarıda bir çok zeka geliştiren beyin egzersizleri açıkladık. Onların dışında sitemizdeki diğer zeka test ve beceriler için lütfen BURAYA TIKLAYIN.