cocuklarda ve Bebeklerde Kusma Nedenleri-Neden cok Kusar-Nasil Gecer-kusmaya ne iyi gelir-yenidogan bebeklerde

Çocuklarda ve Bebeklerde Kusma Nedenleri | Neden Çok Kusar, Nasıl Geçer?

Çocuğunuz altı saatten beri kusuyorsa, buna ateş veya ishal eşlik ediyorsa ya da kulak ağrısı gibi başka belirtiler de varsa hemen doktora başvurun.

Midedekilerin ağızdan şiddetle dışarı boşaltılmasıdır. Mamadan veya memeden sonra bebeğin ağzından bir miktar pıhtılaşmış süt gelebilir ama bu, kusmayla karıştırılmamalıdır. Kusma, çeşitli nedenlere bağlı olabilir ama vakaların büyük bir bölümünde önceden pek hafif bir uyarı vardır, daha sonra çocuk tek bir defa kusar ve bundan sonrada rahatlar. Bunun yanı sıra kusma pilor stenozu (darlığı) gibi özel bazı mide hastalıklarının veya; kulak enfeksiyonu gibi bazı belirli enfeksiyonların bir belirtisi de olabilir. Çok zaman ateş yükselmesine eşlik eder ve soğuk algınlığı bile, burundaki fazla salgıların yutulması sonucu mideyi tahriş etmesine bağlı olarak kusmalara yol açabilir.

Kusma Belirtileri ve Ne Anlama Geldikleri:

Her mama yiyişinden veya meme emişinden sonra bebeğinizin ağzından bir miktar süt geliyor ama diğer bakımlardan bir sorun yok, bebek gelişiyor.Bu normal ve zararsızdır.
Bebeğiniz henüz on haftalık bile olmadı ve meme ya da mama sırasında veya sonrasında birkaç defa kustu.Bebeğinizde pilor stenozu (darlığı) olabilir.
Bebeğiniz acıkmış görünüyor ama meme ya da mama sırasında veya hemen sonrasında kusuyor.Bunun nedeni, çocuk henüz çiğnemeye başlamadan verilen katı besinlerdir. Bebeğiniz altı veya yedi aylık olana kadar kendisine sıvı veya püre verin.
Bebeğinizin burnu tıkalı veya akıyor, zor soluk alıp veriyor veya öksürüyor.Soğuk algınlığı, kusmalara neden olabilir. Öksürük de aynı şekilde kusmalara yol açabilmektedir.
Bebeğiniz iyi durumda gözükmüyor, sık şık ve sulu kaka yapıyor.HEMEN DOKTORA BAŞVURUN. Bebeğinizde gastroenterit bulunabilir. Daha büyük çocuklarda besin zehirlenmesi de olabilir.
Çocuğunuz iyi durumda gözükmüyor; cildi kırmızı ve sıcak.Enfeksiyon söz konusu olabilir. Ateşinasıl düşüreceğinizi öğrenmek için Buraya Tıklayın.
“Seyahat”sırasında çocuğunuzun rengi soluyor, kendisi sessiz sedasız bir kenarda oturuyor ve midesinin bulandığından söz ediyor.Taşıt (araba-gemi) tutması, bu durumu açıklayacak en akla yakın nedendir.
Çocuğunuz alnında veya başının bir tarafında şiddetli ağrıdan şikâyetçi.Migren olabilir
Çocuğunuz göbeğinin çevresinde ve sağ kasığına doğru ağrı hissettiğinden şikâyetçi.HEMEN DOKTORA BAŞVURUN. Çocuğunuzda apandisit bulunabilir.
Çocuğunuzun şiddetli ağrısı varsa, dışkısında mukus veya kan gözüküyor.HEMEN DOKTORA BAŞVURUN. Bağırsak tıkanıklığı olabilir.
Çocuğunuz boynunu öne doğru eğerken ağrıdan şikâyetçi, parlak ışıktan kaçıyor.HEMEN DOKTORA BAŞVURUN. Menenjit olabilir.

Çocuğunuz kötü kötü öksürüyorsa, az önce yediklerini kusarak çıkarabilir. Apandisit, menenjit, migren (yarım baş ağrısı), besin zehirlenmesi ve vasıta tutması; diğer kusma nedenlerindendir. Bazı çocuklar heyecanlandıklarında ya da ilgi beklediklerinde kusar ama bu daha çok, bebeklerde görülür.

Kusma Halinde İlk Olarak Ne Yapmalısınız?

  1. Çocuğunuz uykulu ise uyumasını sağlayın ve içerisine kolayca kusabileceği bir kabı, yakınına yerleştirin.
  2. Kendisine sık sık ve azar azar (her 10-15 dakikada bir) sıvı verin. Bunun, içerisine bir tutam tuz ve bir çay kaşığı dolusu şeker ilave edilmiş soğuk su olması tercih edilir.
  3. Ateşi olup olmadığına bakın. Ateş nasıl düşürülür için tıkla
  4. Yüzünü serin, nemli bir bezle sık sık silerek onu rahatlatmaya çalışın.
  5. Ağzındaki kötü tadı almak için dişlerini fırçalamasını tavsiye edin.

Çocuğum Kusuyor Doktora Başvurmalı Mıyım?

Çocuğunuz altı saatlik bir süre içerisinde devamlı kustuysa; kusmalara ishal veya 38 derecenin üzerinde ateş eşlik ediyorsa; ya da kusmayla birlikte kulak ağrısı gibi başka bir endişe verici belirti varsa, hemen doktora başvurmalısınız.

Çocuk ve Bebeklerde Kusma Ne Kadar Önemlidir?

Kusma, her zaman için önemli bir sağlık sorunudur. Çünkü, özellikle bebeklerde veya küçük çocuklarda olmak üzere hızla su kaybına yol açabilir.

Kusması Olan Bebeğe Doktor Ne Yapacaktır?

  • Kusma nedenini bulacak ve buna göre tedavi uygulayacaktır. Ayrıca da, su kaybı tehlikesine karşı gerekli önlemleri alacaktır.
  • Eğer su kaybı tehlikesi varsa, çocuğunuz hastaneye yatırılabilir ve burada kendisine damardan sıvı verilebilir.

Kusan Bebeğe Nasıl Yardımcı Olurum?

  • Çocuğunuza hoşlandığı içecekleri verin ama, bu sakın süt olmasın. Ayrıca meyve sularını da seyrelterek verin.
  • Bulantı ve kusma geçtikten sonra çocuğunuza hafif besinler yedirin ve katı besinlere yavaş yavaş geçin.