Çocuklar için renklerin önemi ve anlamı

Çocukların Oyuncak, Oda ve Elbisede Renk Tercihleri | Okul Öncesi

Renk seçimi tüm insanlar için farklı tercihlerle bulunulan bir durumdur. Renklerin psikolojik etkisinden tutun, tedavi edici etkisi dahi vardır. Renkler karakteri dahi belli ederken bir yandan insan davranışlarını da etkilemektedir. Söz konusu çocuklarımız olduğunda iş daha da ciddiye biniyor. Çocuklarımızın odası, giysileri, oyuncakları ve daha birçok şeyini seçerken renklerin ne kadar önemli olduğunu fark ederiz. Eğer bu bilinçte eğilsek de renk seçiminin bu yazımızda ne kadar hayati öneme sahip olduğunu istatistiki olarak öğreneceğiz.

Renkler, doğada ve çevremizde bulunuş durumlarına   göre farklı uyumlar yaparlar. Sıcak renkler dinamik   fakat yorucu, soğuk renkler ise statik fakat dinlendiricidirler.   Kırmızı, yakınlık, mesafe, boyut, heyecan ve canlılık, bunun yanında da huzursuzluk ve vahşet etkisi   verir. Kırmızının beyaz üzerine etkisi coşkulu ve   duyguludur. Sarı, neşe verir; yeşil, umut, canlılık, dinlendiricilik   ve telkin sağlar. Mavi ise sükût, soyluluk   ve dürüstlüğü anlatır. Okul öncesi dönemdeki çocuklar   için kırmızı, mavi, sarı ve yeşil renkler yeterli olup   çocuğun psikolojisine göre oyuncakta bu renkler yer   almalıdır.

Renklerin çocuklar üzerindeki etkisi

Ancak gelişen teknoloji   ve küreselleşme, çocukların renk tercihlerini etkilemekte   ve değişikliklere sebep olmaktadır. Her rengin   insan üzerinde etkisinin farklı olduğu düşünüldüğünde,   çocuklar için de aynı durumun söz konusu olacağı   hatırlanmalı ve renkler, çocuğun yaşına ve tercihlerine   göre belirlenmelidir. Oyun dönemi çocuklarının renk tercihlerinin belirlenmesi   için, 4 – 6 yaşlarındaki çocuklar üzerinde bir anket   uygulaması yapılmıştır. Bu anket, anaokulunda eğitim almakta olan 50 kız, 50 erkek   olmak üzere toplam 100 çocuğa uygulanmıştır.

Kız ve Erkek Çocuklar Hangi Rengi Sever/Seçer?

Anketteki renk seçenekleri; kırmızı, sarı, turuncu, mavi,   mor, yeşil, pembe ve siyah olarak alınmıştır. Çocuklar   bireysel olarak bir odaya alınarak gösterilen   çeşitli renklerden tercihlerini yapmaları istenmiştir.   Çocukların odaya teker teker alınması ile tercihlerinde   birbirlerinden etkilenmemeleri sağlanmıştır. Araştırmanın   veri toplama aşaması tamamlandıktan sonra   elde edilen veriler, bilgisayar ortamına aktarılmış ve   sonuçların değerlendirilmesinde SPSS paket programı   kullanılmıştır.

Kazim #kidsstyles #fashionkids #kidsstylishoutfits #fashionkids_and_moms #kidsstyle #trendykids #fashionkid #stylishkids #kidsstylezz #kidsfashion #kidsfashionblogger #instakids #trendykiddies #instakidsfashion #kidsfashionbook #kidsmoda #kidsfashionistamodel #instagramanet #kidsstyling #stylekids #kidsmodel #kidsmodels #kidsstuff #kidfashion #instatag #fashionkidz #childrenfashion #kidsfashionblog #kidsfashionforall

A post shared by Color Kids Photo Studio (@color__studio) on

Grafik Olarak Renk Tercihleri ve Eğilimleri

Elde edilen sonuçlara göre renk tercihlerinin dağılımları Çizelge olarak Tablo 1’de grafik   olarak da Şekil 1’de verilmiştir. Yaş ve cinsiyete göre çocukların renk tercihleri ise Tablo 2 ve Şekil 2’de verilmiştir.

Tablo 1. Cinsiyete göre çocukların renk tercihleri  

Cinsiyete göre çocukların renk tercihleri  
Kız ve erkek çocuklar hangi rengi sever?

Şekil 1. 4 – 6 yaş çocuklarda renk tercihleri dağılımı 

4 – 6 yaş çocuklarda renk tercihleri dağılımı
4 – 6 yaş çocuklarda renk tercihleri dağılımı

Tablo 2. Yaşa göre çocukların renk tercihleri

Yaşa göre çocukların renk tercihleri
Yaşa göre çocukların renk seçimleri

Şekil 2. Yaş ve cinsiyete göre çocukların renk tercihleri dağılımı

Yaş ve cinsiyete göre çocukların renk tercihleri dağılımı
Yaş ve cinsiyete göre çocukların renk tercihleri dağılımı

Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? | Oyuncak Güvenliği