Disleksi Nedir? Disleksi Hastalığı ve Testi

Disleksi Nedir? Disleksi Hastalığı ve Testi

Okuma ve yazmayla ilgili özel bir öğrenme hastalığıdır. Bu çocuklar gördükleri sembolleri değerlendirmekte zorlanırlar. Görme ve işitme duyularının normal olmasına, harfleri şekillendirecek el becerisine sahip olmalarına rağmen harfleri ve kelimeleri normal sırada algılayamaz veya bazı harfleri ve kelimeleri birbiriyle karıştırabilirler. Hasta çocuklar benzer kelimeleri yanlış okuyabilirler, kelimeleri çoğu zaman yanlış hecelerler.

Bunların zekaları normal ya da normalin üstündedir ama çocuk, dışarıdan bakıldığında anormal zannedilebilir. Eğer sorun gereken şekilde teşhis edilip düzeltilmezse öğrenme konusundaki zorluklar, davranış sorunlarına ve gereksiz duygusal zorlanmalara yol açabilir.

Disleksi Belirtileri

  • Yazılı kelimelerde harflerin yer değiştirmesi
  • Okuma yeteneğinin kötü olması
  • Henüz gördükleri kelimeleri dahi zor tanımlamaları

Disleksi Tedavisi ve Eğitimi

Sorunun erkenden teşhis edilmesi şartıyla okumayla ilgili zorluklar yenilebilir. Bunların diğer becerileri ve aktivitelerine önem verilirse, kendilerine  daha çok yardımcı olmak mümkündür. Gelişimlerinin sanatçı ve yaratıcı yanı üzerinde durulduğu taktirde bunların davranış sorunlarına sahne olması önlenebilmektedir.

Anne babalarla öğretmenler, bu çocukları geri zekalı olarak kabul etmemelidir. Bu çocukların işitme veya görme duyularında herhangi bir sorun yoktur. Bu çocukların teşvik edilmesi, kendilerine olan güvenlerinin artırılması gerekir.