En Büyük Slime Nasıl Yapılır? – Malzemeleri

Slime nedir? Slime nasıl yapılır? Borakssız slime nasıl yapılır? Borakssız slime malzemeleri nelerdir? Tutkalsız slime nasıl yapılır ve malzemeleri nelerdir soruları ortalığı kasıp kavururken biz sizlere en kolay ve büyük slime nasıl yapılır onu anlatacağız. Ayrıca en büyük slime malzemelerini de açıklayacağız. Siz dilediğiniz renkte dilediğiniz kadar büyük bir slime yapabilirsiniz.

Slime nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?
Slime nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?

Büyük renkli slime malzemeleri:

 • 15 gr Boraks tozu
 • 60ml (30 ml)Yapıştırıcı madde olarak tutkal
 • 120 ml ılık su
 • 60 ml normal su
 • Gıda boyası veya sulu boya

En iyi slime yapılış tarifi:

1 çorba kaşığı 15gr boraksı bir fincan bardak dolusu 120ml su ile bir kapta karıştırın. Boraks tamamen çözülene kadar karıştırmaya devam edin. Daha sonra ayrı bir kapta kullandığınız yapıştırıcı tutkalı normal su ile karıştırın. 60 ml tutkalı 60 ml su ile iyice karıştırın. Karışımın son hali  sulu olacaktır. Daha sonra bu su ve tutkal karışımına istediğiniz renkte gıda boyası ekleyin. Fazla boya rengi koyu ve karanlık yapar. Bu da istenmeyen bir sonuçtur.

En sonunda ilk yaptığımız karışımla tutkal karışımını aynı genişçe bir kapta karıştırın ve 30 saniye kadar beklemeye alın. Bu 30 saniye yaptığınız slime’ınızın kıvamına gelmesini sağlayacaktır. Süre dolunca dipte kalan suyu dökün ve slime hazır.

Sizlere bir başka slime yapma tarifi ve malzemelerini açıklıyoruz: Buyurun bir büyük renkli slime yapmaya:

Slime malzemeleri:

 • Yapıştırıcı olarak tutkal
 • Boraks
 • 1/1 sıcak su
 • 1/2 normal su (oda sıcaklığında)
 • Büyük ve geniş bir kase
 • Sulandırılmış sulu boya veya gıda boyası (isteğe bağlı)
 • Sim (isteğe bağlı)
 • Konfeti (isteğe bağlı)
 • Sirke
 • Eldiven
Slime nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?
Slime nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?

Slime yapılışı:

 1. Önce bir çorba kaşığı boraks tozu ve bir fincan (120 ml) ılık suyu birlikte bir geniş kapta karıştırın. Boraks tamamen eriyene kadar güzelce karıştırın.
 2. Şimdi de ayrı bir kapta tutkalı suyla karıştırın. 60ml tutkal ile 60ml oda sıcaklığındaki normal suyu ayrı bir kapta karıştırın. Tutkal ve su iyice birbirine karışana kadar devam edin. Sonunda tutkal ve su karışımı katı değil sıvı akışkan olmalıdır.
 3. Tutkal ve su karışımına gıda boyası veya sulu boya ekleyin: Sıvı haldeki tutkal ve su karışımımızın içine isteğe bağlı gıda boyası veya sulu boyayı ilave ederek karıştıralım. Eklediğiniz boyanın rengine kendiniz karar verin. Slime denilince akla ilk olarak yeşil renk geliyor fakat istediğiniz renkte yapabilirsiniz. yeniliklere açık olun. Boyayı önce bir kaç damla ekleyip karıştırın. Eğer daha renkli olmasını isterseniz biraz daha ekleyin. Fakat unutmayın ki çok boya katarsanız Slime koyu ve karanlık bir renkte olur. Bu da istenmeyen bir görüntü verir. Dilerseniz tutkal ve su  karışımını daha küçük kaselere eşit olarak ayırıp her birini farklı renkte de uygulayabilirsiniz.
 4. Daha sonra bu iki karışımı birleştirin: İlk yaptığımız boraks ve su karışımı ile sonraki renkli tutkalı büyük bir kapta karıştırıp iyice karıştıralım. Karıştırdıkça slime katılaştığını ve oluştuğunu göreceksiniz. Daha küçük miktarlarda slime yapmak isterseniz boraks karışımını kaplara eşit miktarda bölüştürün.
 5. Yaptığımız karışımı 30 saniye bekletin: Karışımımızın oturması için 30 saniye kadar bir süre bekletin. Bu bekleme süresi, slime için daha dayanıklı ve kıvamına gelmesi için şarttır.
 6. Artık slime hazır.
Slime nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?
Slime nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?

ÖNEMLİ UYARI: Bebek ve çocukların slime’ı bu kadar sevmesindeki neden ise eğlenceli görünmesi. Fakat zamanla anladık ki her slime faydalı değil. Zararlı slimelar da var. Bazılarının içinde borax (boraks) bulunduğu için özellikle bebek ve çocuklar için zararlı ir madde olduğu tespit edildi.

Borakssız ve tutkalsız slime nasıl yapılır ve malzemelerini öğrenmek isterseniz lütfen BURAYA TIKLAYIN