En Güzel, Etkileyici ve Anlamlı Sözler | Resimli

Evet sevgili çocuklar ve saygıdeğer öğretmen veya velilerimiz. Sizlere okurken çok keyif alacağınız 8 tane anlamlı ve güzel söz hazırladık. Bunlara hazır cevap da diyebilirsiniz. Ama şu bir gerçek ki bu sözler her insanın sarf edemeyeceği pratik zeka ürünü sözlerdir. Hadi şimdi okurken hem öğrenip hem eğleneceğiniz etkileyici sözler listemize.

 8.  “Adam Arıyorum Adam”

Diyojen sözleri: Adam Arıyorum Adam
Diyojen sözleri: Adam Arıyorum Adam

Diyojen bir gün gündüz vakti elindeki lambayla sokaklarda dolaşıyormuş. Diyojenin güpegündüz elinde yanan lambayla ne yaptığını merak edip soranlara cevabı şu olmuş: “Adam arıyorum, adam!”

 7.  Ben Çekilirim

Diojen sözleri - Diojen adam arıyorum
Diyojen sözleri – Diyojen adam arıyorum

Bir gün Diyojen, dar bir sokakta zengin ve kibirli bir adamla karşılaşmış. Mağrur zengin; “Sen bir serserinin önünden asla çekilmem!” deyince, Diyojen pratik zekasıyla hemen yapıştırmış cevabı; “Ben çekilirim” demiş ve kenara çekilip adama yol vermiş.

 6.  Dostluk Üzerine

Dostluk üzerine güzel sözler

Bilge bir kişiye; “İnsanların en acizi kimdir?” diye sormuşlar.
Verdiği cevap; “İnsanların en acizi dost aramayandır. Ondan da acizi, bulduğu dostu kaybedendir.” demiş.

 5.  Parayı İş Bitiminde Vereceğim

Bir öğretmen, evinde yaptırdığı tamirat işlerinin parasını isteyen tesisatçıya; “Yaptığınız işin sonucunu görüp, paranızı ondan sonra vereceğim” demiş.

Öğretmeni şöyle bir süzen tesisatçı; “Sayın hocam!” demiş. “Sizin ücretinizi de bu mantığa göre verecek olsalardı, acaba haliniz nice olurdu.”

 4.  Daha Neyi Bekliyorsunuz?

Zengin ve bir o kadar da cimri birisi, hastalanıp yatağa düşmüş. Ziyaretine giden bir dostu, onun perişan halini görünce; “Hacı efendi!” demiş. “Sizi çok zayıf görüyorum. Artık paranıza kıyıp bir şeyler yiyiniz.” Cimri adam; “Siz ne diyorsunuz beyefendi?” demiş. “Dünyanın bin türlü hali var, para pul harcamaya gelir mi?”
Dayanamayan adam “Hacı efendi!” demiş. “Dünyanın o bin türlü halinden, dokuz yüz doksan dokuzu başınıza gelmiş. Daha ne bekliyorsunuz?”

 3.  Parayı Ağzına Dilini Keseye Koy

Bilge ve filozof bir adam, cimri ve geveze birisine sitem ederek; “Ne olursun!” demiş. “Paralarını ağzına al da, dilini keseye koy.”

 2.  Buradan Daha Güvenli Bir Yer Yok

Bir osmanlı askeri yeni çeri, ok talimi yapmaktadır fakat atığı oklar hiç hedefi tutturamaz. Hemen yanından geçen ünlü Yunan filozofu Diyojen, gidip hedef tahtasının önünde oturur. Bu durumu görenler sebebini sorulduğunda alaylı bir ifadeyle şöyle cevap vermiş; “Buradan daha güvenli bir yer göremedim de..”

 1.  Bir Eşek İçin Fazla Küçük

Galileo Galilei’yi çekemeyen birisi ona ukalaca; “Kulaklarınız bir insan için biraz büyük değil mi?” diye sormuş.

Galilei; “Doğrudur!” demiş. “Benim kulaklarım bir insan için biraz büyük ama, seninkiler de bir eşek için fazla küçük sayılmaz mı?”

En güzel ve anlamlı resimli sözlerimizin tamamına ulaşmak için lütfen BURAYA TIKLA

https://www.youtube.com/watch?v=PJ6Mh7_B_bg&t=