Isınan maddeler genleşir - Evde yapılabilecek basit okul öncesi deneyler

Isınan Maddelerin Genleşmesi | Kolay Deneyler

Evde yapılabilecek kolay deneylerden bir tane yapmaya ne dersiniz. Hadi hep birlikte ısınan maddeler genleşir mi sorusuna bir deney yaparak cevap bulalım.  Genleşirse nasıl ve ne şekilde genleşir (genişler). Bu deneye katılarda genleşme formülü diyebiliriz.

1- Bir balonu hafifçe şişirdikten sonra ağzını sıkıca bağlayıp, bir kabın içindeki sıcak suya batıralım Bir süre sonra, balonun bir miktar daha şiştiği görülecektir. Isınan ve ısındıkça genişleyen hava, balonun şişmesini sağlamıştır. Sıcak sudan çıkardığımızda ise. balonun şişkinliği azalacaktır.

Isınan maddelerin genleşmesi deneyi - Evde yapılabilecek okul öncesi deneyler
Isınan maddelerin genleşmesi deneyi – Evde yapılabilecek okul öncesi deneyler

2- Küçük bir şişenin ağzına bir balon geçirdikten sonra, sıcak su dolu bir kabın içine koyalım. Şişenin içindeki hava ısındıkça, genişleyip balonumuzu bir miktar şişirecektir.

3- Herhangi bir elektrik kablosunun içinden çıkaracağımız bakır teli sandalyemizin iki ayağı arasına sıkıca bağlayalım. Sandalyemizi masanın üzerine koyalım. Telin tam ortasına herhangi bir ağırlık bağlayıp, ağırlığın yere olan uzaklığını ölçelim. Bir mum yakıp bakır telin üzerinde gezdirelim Tel ısındıktan sonra genleşip uzayacaktır. Bağladığımız ağırlığın yere olan uzaklığını ölçtüğümüzde bunu rahatlıkla görürüz. Çünkü ağırlık, uzayan bakır telle birlikte yere daha yaklaşmıştır.

Yaşadığımız yerdeki yüksek gerilim hatlarını gözleyelim. Kışın daha gergin olan hatlar, yaz aylarındaki sıcaklarla birlikte genleşip aşağı doğru sarkarlar.

Maddeler ısındıkça genleşir - Evde yapılabilecek basit deneyler
Maddeler ısındıkça genleşir – Evde yapılabilecek basit deneyler

Isınan maddelerin genleşmesi hakkında bilgi:

Genleşme genişleme anlamından gelir. Sıcaklığı artırılan bir cismin uzunluk ya da hacminin değişmesi olayıdır. Katıları, sıvıları ya da gazları oluşturan
tanecikler, ortalama konumları çevresinde sürekli çalkalanma halindedirler. Bu cisimlerden birine ısı biçiminde enerji verilirse, bu enerji kinetik enerji ye dönüşür; dolayısıyla, kinetik enerjisi artan tanecikler daha şiddetle çalkalanır ve daha geniş alana yayılmaya çalışırlar; yani sıcaklığı yükselen cisim (katı,sıvı, gaz) aynı zamanda genleşir.

Bir deneyin daha sonuna geldik diğer eğlenceli ve eğitici deneyler için lütfen BURAYA TIKLAYIN


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *