Lohusa şerbeti nasıl yapılır? Lohusa şerbeti tarifi

Lohusa Şerbeti Nasıl Yapılır? Lohusa Şerbeti Tarifi

Bu makalemizde her annenin kullanmasa bile muhakkak duyduğu Lohusa Şerbeti nasıl yapılır, takımı, bardağı ve malzemeleri konusunda açıklayıcı bir yazı hazırladık. Aşağıdaki makalemizi okuyan her anne veya anne adayı bir lohusa şerbeti nasıl ve hangi malzemelerle hazırlanacağını 5 dakikada öğrenecek.

Lohusa Şerbeti Nasıl Yapılır?

Gözünaydına gelen konuklara lohusa şerbeti ikram edilmesi bir gelenektir. Lohusa şerbeti karanfil, tarçın, şekerci boyası ve şekerle yapılan bir içecektir. Sıcak ya da soğuk ikram edilebilir. Gelen misafirler dışında akraba ve tanıdıkların evine sürahi içinde gönderilir. Çocuk erkek olmuşsa sürahinin boğazına, kız olmuşsa kapağına kırmızı tülbent bağlanır. Ancak bu gelenek günümüzde akraba ve tanıdıklara göndermeden çok konuklara ikram etme biçiminde yaşatılmaktadır.

Geleneksel ikram lohusa şerbeti

Lohusa Şerbeti Malzemeleri

• 1/2 kg lohusa şekeri

• 5 su bardağı toz şeker

• 15 adet karanfil

• 15-20 bardak su

Lohusa Şerbeti Tarifi

Şimdi lohusa şerbetinin tarifini anlatalım.Büyük bir tencereye su, şeker (isteğe göre ayarlanır) ve lohusa şekeri konulur. Yarım saat kaynatılır. Kabuk tarçınlar ve karanfiller bir tülbent içinde tencereye atılır. Kaynatmaya devam edilir. Hepsi süzülerek sıcak ya da soğuk ikram edilir. Lohusa şerbetinin, doğum sonrası ziyarete gelen kişilere ikram edilmesi adettendir. Yanında peksimet ya da galeta gibi şekersiz yiyecekler ikram edilir. Sıcak servis edilirken fincana dövülmüş ceviz konulabilir.

Lohusa Şerbeti Bardağı

Lohusa Bardağı-Lohusa şerbeti nasıl yapılır? Lohusa şerbeti tarifi
Lohusa Bardağı-Lohusa şerbeti nasıl yapılır? Lohusa şerbeti tarifi

Lohusa şerbeti olur da bardağı olmaz mı diyenlere gelsin hemen yukarıdaki fotoğraf. Annenin zevkine kalmış lohusa takımının nasıl olacağı, rengi çeşitliliği vs. Lohusa şerbetini hazırladıktan sonra lohusa ikramı yapılan bir masa hazırlayabilirsiniz.

Lohusa Şerbeti Takımı

Lohusa şerbeti bardağı-lohusa şekeri takımı
Lohusa şerbeti bardağı-lohusa şekeri takımı
Lohusa şerbeti hazırlandı. Lohusa bardakları da hazırlandı. Tamam şimdi bunları ve diğer bulunmasını istediğiniz öğelerin hep bir arada durduğu bir masa hazırlamak. Orada renkli ve kurdaleli hoş şirin bardaklar eşliğinde. Yanında bebeğinizin şekeri ve hediyeleri vs. Bana sorarsanız çok abartmayın böyle şeyleri ertesi gün anlamsız oluğunu fark edecek ve sizin ile bebeğinin sağlığına daha çok mesai ayırmanız gerektiğini anlayacaksınız 🙂