Oyuncak seçerken nelere dikkat edilmeli.

Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? | Oyuncak Güvenliği

Çocuklarımıza oyuncak alarak onları mutlu etmek herkesin ortak fikri. Lakin onları sevindirmek adına aldığımız bazı oyuncaklar ya fiziksel açıdan ya da kullanılan boyası sebebiyle çocuklara zarar verebilmektedir. Çocukların oyuncak güvenliği başlığı altından oyuncaklarını seçerken nelere dikkat etmeliyiz konusunu derinlemesine inceleyeceğiz.Bu yazımızda oyuncakların hangi malzemelerden yapıldığı, hangi boyaların zararlı olup olmadığı ve hangi ham maddenin tercih edilip edilmeyeceğine kadar her türlü konuyu işleyeceğiz.

Çocuklar, ayakta oldukları zamanların büyük bir bölümünü  oyun ve oyuncakları ile geçirmektedirler. Ancak,  yaşları gereği sağlık kurallarını göz önüne almadıklarından,  bilinçli oyuncak seçimi yapılmadığında,  ebeveynleri ve eğiticileri tarafından gerekli tedbirler  alınmadığında çeşitli sağlık sorunlarının da tehdidi altında  kalırlar. Bu nedenle gerek eğitim kurumları, gerekse  evler için oyuncak seçerken malzeme ve form  açısından en az sağlık sorunu riski çıkaracak oyuncak  türlerini seçmek gerekir.

Çocuklara oyuncak seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Oyuncak güvenliği

Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Genel anlamda oyuncak yapımında kullanılan malzemeler  göz önüne alındığı zaman ağırlıkla çağdaş bir  malzeme olan plastik kullanılmakla birlikte hemen  her tür malzeme tercih edilebilmektedir. Bu durumda  oyuncak seçerken satın alma kararında malzemeyi  ön şart olarak koymak yerine, oyuncak yapımında  kullanılan malzemenin sağlığa olan etkisinin göz  önüne alınması gerekmektedir.

Bu açıdan bakıldığında;  geri dönüşümlü, 70-80ºC gibi doğal olarak ulaşılabilen  sıcaklıklarda yapısı bozulmayan ve nispeten  sert plastik türleri, kesme veya şekillendirme anında  toz yapmayan kağıt veya bez türleri, ekstraktif açısından  zengin olmayan, kıymık yapmayan ve kolaylıkla  deforme olmayacak bir sertlik değerine sahip  kurutulmuş ahşap malzeme oyuncak yapımında kullanılabilir.  Metallerde ise hafif olanlar tercih edilmeli,  pas yapma ve radyoaktivite özellikli olanlar direkt  olarak kullanılmamalıdır. Kullanılan malzeme ne olursa  olsun oyuncağın hatları mutlaka yuvarlatılmış olmalı  keskin kenarlı hatlara hiçbir şekilde yer verilmemelidir. 

Çocuklara oyuncak seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Oyuncak güvenliği
Çocuklara oyuncak seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Oyuncak güvenliği

Kız ve Erkek Çocuklar Hangi Renk Oyuncak Sever?

Oyuncağın beğenilip beğenilmemesinde veya o  oyuncakla oynanıp oynanmamasında renk önemli bir  faktör olarak görülmektedir. Okul öncesi çocuklardan  kızlar, oynadıkları oyuncaklarda veya bulundukları  ortamdaki donatı elemanlarında en çok pembeyi  tercih ederlerken erkekler kırmızıyı tercih etmektedirler.  Mavi, sarı ve kırmızı kızlar tarafından en fazla tercih  edilen diğer renkler olup, erkekler mavi mor ve  sarıyı alternatif olarak öne çıkarmaktadırlar. Ayrıca  kızlar tarafından hiç tercih edilmeyen siyah renge erkekler  önemli oranda ilgi gösterebilmektedirler.

Çocuklara oyuncak seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Oyuncak güvenliği
Çocuklara oyuncak seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Oyuncak güvenliği

Bu araştırma anketinden elde edilen sonuçlar oyuncak  üretiminde yaygın olarak kullanılan turuncu ve  yeşil renklere olan ilginin oldukça az olduğunu göstermektedir.  Buna göre, kız çocuklar için tasarlanan oyun malzemelerinde pembeye yer vermek yerinde bir seçim olacaktır. Erkek çocuk oyuncaklarında ise,  yıllardır öne çıkan mavi tonlarının yanında, kırmızı  rengin kullanılması da düşünülebilir. Erkek çocuklarda,  bu ankete göre en çok tercih edilen rengin kırmızı  olması, bu rengin kullanımının arttırılabileceğini  göstermektedir. Tercihler, ortak oyun malzemelerinde  mavi ve mor tonlarının da kullanılabileceğini göstermektedir.

Gerek çocuk gelişimi, gerekse tasarım alanında oldukça  önemli rol oynayan bu seçimler, oyun döneminde  gözden geçirilmeli ve çocuklara uygun ürünler,  çocukların tercihleri doğrultusunda üretilmelidir.  Çocukların hayallerine ortak olmak, aynı renkleri ve  formları hayal etmek ve bu tercihleri malzemeler ile  yansıtmakla mümkün olacaktır.