Özgürlüğünü Seven Keçi | Uzun Masallar Dinle www.cocukgezegeni.com

Özgürlüğünü Seven Keçi | Uzun Masallar Dinle

Dağ köylerinin birinde, Karbeyaz isimli bir keçi yaşarmış. Kar gibi bembeyaz kıllarından dolayı takmışlar bu ismi ona. Bir gün Karbeyaz sahibine; “Sevgili efendim!” demiş, “Beni salıver de dağlara gideyim!” Sahibi şaşırmış; “Ne diyorsun sen?” demiş, “Seni bağladığım ip kısa ise, söyle uzatayım. Ama beni terk etmene asla müsade edemem.

Efendim!” demiş keçi. “Sorun ip değil, dağlara gitmek, özgürce koşup oynamak istiyorum.

Keçinin sahibi buna çok kızmış.

Ne saçmalıyorsun sen!” demiş, “Ormanı tanımıyorsun bile. Kurdun seni dağlarda beklediğini bilmiyorsun. Geçenlerde evden kaçan keçinin başına gelenleri duymadın mı? Kurtlar zavallıyı paramparça etmişlerdi.

Özgürlüğünü Seven Keçi | Uzun Masallar Dinle
Özgürlüğünü Seven Keçi | Uzun Masallar Dinle

Keçi efendisine bir şey söylememiş. Ama kendi kendine şöyle düşünmüş; “Olsun, bir saat özgürce yaşamak, hayatımdan daha kıymetlidir.

Dağlara çıkma arzusu keçinin içini yakmaya başlamış. Nihayet bir gece ahırdan kaçmayı başaran Karbeyaz, sabaha karşı dağlara ulaşmış.

Karbeyaz, o kadar güzelmiş ki, bütün ağaçlar ona hayran kalmış. Geçtiği yollarda ağaçlar dallarını eğip onu selamlıyor, meyvesi olanlar ise meyve ikram ediyormuş. Soğuk sulardan içmiş, taze yapraklar yemiş. Akşama kadar oynayıp zıplayan Karbeyaz, dağların büyülü güzelliği karşısında kendinden geçmiş.

Nihayet akşam olmuş. Gecenin karanlığı ürkütücüymüş. Bir ara; “Uuuuu, Uuuuuu!” diye bir ses duyup irkilmiş.

Özgürlüğünü Seven Keçi | Uzun Masallar Dinle
Özgürlüğünü Seven Keçi | Uzun Masallar Dinle

Bu, kendisine çok anlatılan kurdun sesiymiş. Köye doğru kaçıp kurtulmak istemiş, ama özgürlüğünden vazgeçip, tutsak yaşamak istemiyormuş. Giderek yaklaşan kurt, sonunda Karbeyaz’in karsısına çıkmış. Kocaman dişleri ve korkunç görünümü ile ona bakıyormuş,

Özgürlüklerini sevenler cesur olurlarmış. Bizim Karbeyaz’da öyleymiş. Kendini savunmadan teslim olacak bir keçi değilmiş o. Kurdun yirmi saldırısını boynuzlarıyla püskürtmeyi başarmış.

Sabaha karşı ortalık aydınlanırken, bizim Karbeyaz da yorgunluktan bitkin bir hale düşmüş. Daha fazla dayanamayıp yere çökmüş. Tam o sırada kurt, Karbeyaz’a saldırmış.

Karbeyaz ölmüş ölmesine, ancak gözlerinde, bir günlük de olsa özgür yaşamış olmanın mutluluğu okunuyormuş.

Bu masal da (fabl) burada bitti… İster aşağıdaki masallardan birini seçip okuyun ya da diğer birbirinden güzel masallar için BURAYA TIKLA.