Tavşanlarla Filler Masalı Oku | Fabl Dinle

Tavşanlarla Filler Masalı Oku | Fabl Dinle

Balta girmemiş ormanların birinde bir fil topluluğu yaşarmış. İsmi Tombi olan fil, diğerlerinden daha güçlü ve akıllıymış. Bu nedenle diğer filler, Tombi’yi lider seçmişler. Filler her akşam, ormanın tam ortasındaki göle giderler­miş. Serin sularda yıkanır, birbirlerinin üzerine su fışkırtıp eğ­lenirlermiş.
Gölün çevresinde yaşayan tavşanlar ise bu durum­dan hiç memnun değillermiş. Çünkü kocaman ayaklı filler göle gidip gelirken, tavşanların yuvalarını dağıtırlarmış.
Sonunda tavşanlar toplanıp bu duruma bir çare aramaya başlamışlar. Uzun tartışmalardan sonra yaşlı bir tavşan; “Dostla­rım!” demiş, “Filler­den kurtulabilme­miz için onları korkutmalıyız. Benim bir planım var. Bili­yorsunuz, yarın ge­ce dolunay çıka­cak. Ben, fillerin önderine gidip; gölü ay padişahı­nın sahiplendiğini ve fillerin göle gir­mesine izin vermediğini söyleyeceğim. Böylece filler kor­kup bir daha göle gelemeyecekler.”

fillerle-tavsanlar-masali-oku-egitici-uyku-masallari-dinle
fillerle-tavsanlar-masali-oku-egitici-uyku-masallari-dinle

Tavşanlar bu fikri oy birliği ile kabul etmişler. Ertesi gün yaşlı tavşan, yıkanmak için göle gelen fillerin en önündeki Tombi’ye; “Heeey, koca fil!” demiş, “Siz hala duymadınız mı? Bu göl artık ay padişahının! Bu bölgeye girmenizi yasakladı! Yasağa uyup uymadığınızı görmek için kendisi de bu aksam göle geldi. Bana inanmıyorsa­nız, kendiniz bakın!”Tavşanın işaret ettiği yere bakan filler, gerçekten de gölün tam ortasına düşmüş yansımayı görmüşler. Do­lunay o gece kocaman bir tepsi gibiymiş.
Fillerin önderi, gölün üzerindeki ışıl ışıl dolunay yansı­masını görünce tavşana inanmış. Peşindeki diğer fillere de durumu anlatıp göl kıyısından uzaklaşmışlar. Böy­lece tavşanların yuvaları bir daha zarar görmemiş.