Toprak Ana ve Hayvanlar Alemi-anaokulu masallari-guzel sozler-cocukgezegeni

Toprak Ana ve Hayvanlar Alemi

Toprak deyip geçmemek gerek. Eskiler toprağı, “ana” bilmişler. Üzerindeki her şeyi sevgi ile kucaklar toprak ana. Bütün güzellikler ondan fışkırır, bütün çirkinlikleri o örter. Bizler, top­rak anaya olmadık kötülükler yapa­rız da, o hep güllerle, çiçeklerle kar­şılar bizi. Düşünsenize bir kez, dün­yanın en temiz şeyi, insanların kirlet­mediği topraktır.

Bir de, su baba var. Toprak ana ile su baba birbirlerini çok se­verler. Aralarındaki evlilikten bir sürü çocukları doğar. Toprak ana bir yıl­da dört çocuk doğurur. Her şeyi çok sevdiği gibi, doğurduğu çocuk­ları da çok sever. Bunlardan birinci­sinin adı İlkbahar, İkincisinin Yaz, üçüncüsünün Sonbahar, dördüncü­sünün adı da Kış’tır. Doğurduğu bu çocukların her birisi üç ay yaşar, ama ölmezler, birbirlerinin ardından bir yerlere kaybolurlar. Ertesi yıl top­rak ana onları, teker teker yeniden doğurur ve bu böyle sürüp gider.

Toprak ana, yaz isimli çocu­ğunu henüz yeni doğurmuş. Do­ğum sancıları epeyce yormuş ama, sonunda kendini toparlamış. Bir gün daldan dala hoplayan bir maymun görüp; “Nasılsın bakalım sevgili maymun!” demiş.

Maymun da neşe içinde cevaplamış toprak anayı; “Kendimi iyi hissetmem için o kadar çok sebebim var ki!” demiş. “Bir ke­re iyi koşarım, ağaçlara iyi tırmanı­rım, övünmek gibi olmasın ama, çok da zekiyim. Bu ormanda beden daha iyi oyuncu yoktur. Bütün hayvanlar bana hayrandır. Ağaçlar benim ağzıma layık meyvelerle dolu. Bütün bunlar için tanrıya te­şekkür ediyorum. Bir de diyorum ki, iyi ki tanrı beni bu ayıya benzet­memiş. Baksana şu iri kocaoğlana, hantal vücuduyla yürüyemiyor bi­le.”

Bu sözleri duyan ayı çok kız­mış; “Sen ne demek istiyorsun?” de­miş. “Bir kere ben çok güçlüyüm. Şu ormanda bana yan bakacak hay­van, daha anasının karnından doğ­madı. En kaliteli besinleri yerim. Et, meyve ve balı çok severim. Ağaç­lara tırmanır, sularda yüzerim. Aç kaldığım görülmemiştir. Ama şu fil gibi olsam, herhalde halimden memnun olmazdım.”

Ayının atıp tutmalarını duyan fil gürlemiş. “Birisi benden bahsedi­yor galiba!” demiş, “Tanrı bana öy­le bir hortum vermiş ki, onunla her şeyi yaparım. Ağaçların dallarını ve yeşil otları yerim onunla. Sıcaktan bunalınca da vücudumu yıkarım. Şu ormanın tek efendisi benim. Be­nim yolumun üzerine çıkacak hay­van göremiyorum. İri yarı olduğu­ma bakmayın, isteyince çok hızlı koşabilirim. Ama balina gibi yağ torbası olmak, doğrusu beni üzer­di.”

Toprak Ana ve Hayvanlar Alemi-anaokulu masallari-guzel sozler-cocukgezegeni
Toprak Ana ve Hayvanlar Alemi-anaokulu masallari-guzel sozler-cocukgezegeni

Toprak ana bakmış ki tartış­ma uzayacak, araya girmiş he­men.“Sizleri mutlu görmek, bir ana olarak beni çok sevindirdi.” demiş. “Bütün herkes kendinden memnun. Bu çok güzel ama, diğer hayvanla­rı eleştirmeniz hiç hoş değil. Her hayvanın iyi ve kötü özellikleri var­dır. İyi özelliklerinizi sayıp ortaya dökerken, kötü yanlarınızı da söy­lemelisiniz.”

İçinde fil olan masalları görmek için BURAYA TIKLA

İçinde maymun olan masalları görmek için BURAYA TIKLA

İçinde ayı olan masalları görmek için BURAYA TIKLA