Türkçeyi geliştiren 5 eğlenceli oyun | Grup Aktivitesi

Türkçe dersi için özellikle seçilen 5 çocuk oyunu ve aktivitesini sizlere tanıtacağız. Çocuk oyunları arasında çok da bilinmiyor olsalar da bu oyunları çok seveceğinizi ve sürekli her ortamda arkadaş grubunuz ile oynayacağınız beş oyun tanıtımına başlıyoruz.

Fidye Öyküleri

Öğrencilerden eski dergi ve gazetelerden kesecekleri harflerle yeni öykü ve hikâyeler türetmeleri istenir. Eski dergilerden kesilen harf ve kelimeleri, bir kâğıdın üzerine yazarak, yeni yeni öyküler oluştururlar. Bu oyun grup halinde oynatılırsa daha çabuk ve etkili olur. En kısa zamanda en uzun hikâyeyi türeten gurup birinci seçilir.

Yap-Boz Öyküleri

Önceden hazırlanmış bir öykü, uygun yerlerinden kesilerek değişik zarflara konulur. Önceden belirlenmiş parçaların bir araya getirilmesiyle öykü yeniden oluşturulacaktır. Öğrencilerden, en kısa zamanda öyküyü tekrar yazanlar birinci seçilir.

Okuma Yarışması

Öğrencilerden belirli bir okuma parçasını okuması istenir. Bu arada saat tutulur. Bir dakika içinde en fazla kelime okuyan öğrenci birinci seçilir. Okuma yapılırken, okuma yarışmasını hemen bitiminde yapılan okuma yanlışları öğrencilere anımsatılarak okunan toplam kelime sayısından düşümü yapılır.

Saçma Sapan Bir Öykü

Önce, çok kısa bir öykü hazırlanır. Daha sonra bu öykünün bazı bölümleri çıkarılır. Öykü, öğretmen tarafından okunurken, öğrencilerden boş kalan yerleri tamamlamaları istenir. Böylece ortaya her okunuşunda yeniden üretilen bir öykü çıkar.

Çocuk oyunları – Kelime oyunları

Ardışık Harfler Oyunu

Öğrencilerden anlamlı ya da anlamsız cümleler kurmaları istenir. Birinci öğrencinin kurduğu cümlenin ilk harflerinden sonra gelen harfle ikinci öğrenci cümle kurar. İkinci öğrencinin kurduğu cümlenin baş harfinden sonra gelen harfle üçüncü öğrenci vs. oyun böylece devam eder, ‘Ğ’ harfi gibi zorlanılan harfler atlanır.

Bu oyunumuz ve aktivitemiz de burada bitti, daha fazla çocuk oyunu için lütfen BURAYA TIKLA

Bu çocuk oyununu sizin için seçtik:

https://www.youtube.com/watch?v=LbCvn-T0QRY


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *