Tutkalsız Borakssız slime nasıl yapılır?

Tutkalsız ve Borakssiz Slime Nasıl Yapılır – Malzemeleri

İşte size borakssız ve tutkalsız slime nasıl yapılır cevabı bu yazımızda. Üstelik slime nasıl yapılacağını anlatıp önce hangi malzemeler gerekli onu anlatıp daha sonra adım adım anlatım yapacağız. İnsanların ve özellikle çocukların neden slime yaparken Boraks ve tutkal kullanmadan slime yapmaya çalıştığının sebebi ise, boraks maddesinin içinde kullanılan maddelerde insanlara zarar verecek seviyede zehir bulunması. O maddenin solunması ve yenmesi tehlikeli sağlık problemlerine yol açar. O yüzden lütfen gerekmedikçe çok fazla çocuklarınızı bu boraksa bulaştırmayın. Unutmayın en altta yenilebilir slime nasıl yapılır videolu anlatım var.

Tutkalsız Borakssız slime nasıl yapılır?

Tutkalsız Borakssız slime nasıl yapılır?

Slime gün geçtikçe popülaritesini arttırmışken zehirli boraks maddesi ortalığı korkuttu. İnsanlar da  çocukları için büyük bir tehlike arz eden bu maddeyi kullanmadan yapabilecekleri tarifler aradı. Sonunda tutkalsız ve borakssız tarifler buldu. Hatta yenebilir slime tarifi bile keşfedildi. İşte size borakssız slime nasıl yapılırın cevabı.

Slime nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?
Slime nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?

Borakssız slime için gereken malzemeler:

  • Karbonat / Kabartma tozu
  • 3 çay bardağı kadar tutkal
  • Tıraş köpüğü
  • Gıda boyası (istediğiniz renkte)
  • Kontak lens solüsyonu (zorunlu değil bulamazsanız kullanmayın)
Slime nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?
Slime nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?

Borakssız ve Tutkalsız Slime Nasıl Yapılır?

Slime Malzemeleri Nelerdir:

  • 10-15 damla gıda boyası (rengine siz karar verin)
  • 1 (400ml) Yoğun şekerli süt / ya da yoğurt
  • 1 çorba kaşığı (15 gram) mısır nişastası

Bizim tutkalsız slime tarifimiz için gereken malzemeler: Yoğurt, mısır nişastası ve renklendirmek için gıda boyası. 

Uygulamalı Slime Tarifi:

Yoğurdumuzu ya da yoğun şekerli sütümüzü bir kaseye koyun. İsteğe bağlı renkteki gıda boyasını yoğurdun üzerine boşaltıp karıştırın. Bu karışım rengini iyice oturduktan sonra mısır nişastasını ilave edebiliriz. Tutkalsız olmasını istediğimiz slime tarifinin üstüne mısır nişastamızı serpelim. Döktükten sonra güzelce karıştıralım. Sulu kıvamdan hamurumsu kıvama gelince tutkalsız slime yapımı tamamlandı demektir. Artık ellerimizle vıcık vıcık oynayabiliriz. Hatta yiyebilirsiniz de. Evet yanlış duymadınız yenilebilir slim tarifi yapımı ortaya çıkarmış oldunuz. Afiyet olsun.

Şimdi borakssız slime tarifinin finaline geldik sayılır. kabın içindeki karışımı iyice karıştırın. Toparlak olunca elinize alıp elinizde yoğurarak oynayın. Hala elinize yapışkan geliyorsa biraz daha kontak lens solüsyonu ekleyin. İşte karşınızda borakssız bir slime duruyor. Lütfen çocukların yememesine dikkat edin.

Slime’ın yapışkanlığını ve kayganlığını hafife almayın. Slime okul öncesi ve sonrası büyük küçük tüm çocuklar için harika bir aktivitedir. Çocuklarda duyu gelişimi ve yapabilme hissini güçlendirir.

Yenebilir slime nasıl yapılır? Uygulamalı videolu anlatım

Kaynak: www.haberpop.com