Evde yapılabilecek kolay ve basit deneyler - Okul öncesi zeka geliştiren aktiviteler

Evde Yapılabilecek Kolay ve Basit Aktiviteler, Oyunlar

Merhaba arkadaşlar, bu makalemizde sizlere evde çok rahatlıkla yapılabilecek kolay ve basit aktiviteleri ve oyunları sizlere sıralayacağız. Okul öncesi ve sonrası yaştaki çocuklarınızla yapılabilecek bu eğlenceli oyun ve etkinlikler duygusal ve matematiksel zekayı arttırmaya yardımcı olacaktır. İşte o evde yapılabilen aktiviteler…

Evde Yapılabilen Kolay ve Basit Aktiviteler, Oyunlar

 • Çocuğumuza gözlerini kapamasını söyleyelim. Çocuğunuz gözlerini kapadıktan sonra bulunduğunuz yerdeki bazı şeyleri değiştirin. Bakalım, odanın içindeki eşyaların yerlerinde yapacağımız değişikliği bilecek mi?
 • Şimdi de, biz kapayalım gözlerimizi. Çocuğumuz da bizim gözümüz olsun. Ellerimizden tutup mutfağa götürsün. Nasıl oturacağımızı, çatalı kaşığı nasıl tutacağımızı uygulamalı olarak anlatsın bize. Veya evimizin bölümlerini tanıtsın bize.
 • Çeşitli nesne ve canlılara ait sesleri çıkararak, ne sesi olduğunu soralım. Saat, polis aracı, uçak, kedi, köpek, kapı gıcırtısı vs. gibi.
okul öncesi çocuk zeka geliştiren oyun ve aktiviteler
okul öncesi çocuk zeka geliştiren oyun ve aktiviteler
 • Evde oynanabilecek eğitici bir oyun da, sözlükten kelime bulma oyunudur. Daha da eğlenceli bir hale dönüştürmek için ortaya küçük ödüller koyabiliriz.
 • Bir ağaç dikmek için, toprağın illa da bizim olması gerekmez. Çocuğumuza kendi ağacını dikme şansını mutlaka tanımalıyız. Birlikte büyüdüğü ve sürekli bakımını yaptığı bir ağacın varlığı, ondaki çevre bilincini geliştirecektir. Diktiği ağaçla birlikte her yıl resmini çekersek, çok daha iyi olur.
 • Arkadaşlığın ve dostluğun önemini, sevdiği arkadaşlarına küçük hediyeler vermesini sağlayarak kavratabiliriz. Sevgisini cömertçe sunması onu mutlu edecektir.

Aile ile Yapılabilen Eğlenceli Oyun ve Aktiviteler

Evde yapılabilecek kolay ve basit deneyler - Okul öncesi zeka geliştiren aktiviteler
Evde yapılabilecek kolay ve basit deneyler – Okul öncesi zeka geliştiren aktiviteler
 • Çocuğumuzdan her konuda yardım isteyebiliriz. Ucuz bir alışveriş yapmak için ne yapmamız veya hafta sonu tatilimizi nasıl değerlendirmemiz gerektiğini sormak gibi. Kendisine ve fikirlerine değer verildiğini bilen çocukların, sağlıklı bir kişilik kazanacağını unutmamalıyız.
 • Çocuğumuzun herhangi bir konuda konferans vermesini sağlayabiliriz. Bir masaya oturup, kendisini büyük bir ciddiyetle dinleyen aile fertlerine, diyelim ki televizyon seyretmenin zararlarını anlatıyor veya aile içindeki görev paylaşımını, ya da iyi bir anne – babanın nasıl olması gerektiğini.. Kimbilir. belki de ondan çok şey öğrenebiliriz.
 • Onunla kelime oyunu oynamaya ne dersiniz? Bu oyun için ilk önce herhangi bir konu tespit etmeniz gerekiyor. Kız, erkek, meyve, sebze, şehir, semt isimleri gibi.. Veya vücudumuzun bölümleri, okuduğumuz kitaplar vs.. Sırası gelen söyleyecek, duraklayan kaybedecek..
 • Her yere özel arabanızla mı gidiyorsunuz? Çocuğunuzla birlikte belediye otobüslerine, dolmuşlara, vapura ya da trene binmenin çok keyifli ve eğitici bir eğlenceye dönüşebileceğini hiç düşündünüz mü?
 • Çoğu anne baba, nasihat vermenin iyi bir şey olduğunu düşünür. Oysa çocuklar nasihati hiç sevmezler. Fikirlerine saygı duyulan çocuklar, hayatı daha doğru yorumlar. Evimizde otururken, bir yandan kitapları, dergileri veya gazeteleri karıştırıp diğer yandan da çocuğumuzla sohbet edebiliriz. Hangi televizyon programını daha çok sevdiğini, okulu ve öğretmenleriyle ilgili düşüncelerini veya hayatı nasıl yorumladığını anlatmasını isteyebiliriz. Bu tür bir ilişki, çocuğun kendisine olan güvenini artıracaktır.

Yukarıda bir çok zeka geliştiren beyin egzersizleri açıkladık. Onların dışında evde yapılabilen aktiviteler ve sitemizdeki diğer zeka test ve beceriler için lütfen BURAYA TIKLAYIN.

Çocuk ve Bebekler İçin Evde Yapılabilecek Etkinlikler